تاريخ : چهارشنبه 11 دی 1392 | | نویسنده : نقشه بردار

به درخواست آقای احسان ...

اعتراض به سوال آزمونهاي حرفه‌اي مهندسان آذر ماه 92 - رشته نقشه برداری‎ با سلام خواهش میکنم این موضوع را جهت کمک به داوطلبان در سایت خودتان منتشر کنید

آزمونهاي حرفه‌اي مهندسان آذر ماه 92 - رشته نقشه برداری مسئله 38:

ابعاد یک ملک ذوزنقه ای از ضلع شمال در جهت عقربه های ساعت به ترتیب 460و 640 و 680 و 560 متر می باشد و ضلع شمالی و جنوبی موازی اند. اگر قطر شمال شرقی به جنوب غربی 780 متر باشد، مساحت ملک چقدر است؟

الف) 334490.57 ب) 331256.67 ج) 332898.00 د) 336891.25

پاسخ: با توجه به شکل زیر که مستقیما در اتوکد رسم شده است، اولین اشکالی که به چشم می خورد این است که با این ابعاد داده شده، ملک مورد نظر ذوزنقه نیست! به هر حال با حل مسئله به کمک رابطه هرون ظاهرا گزینه الف درست است. اما اگر با اطلاعات داده شده بخواهیم ابتدا زاویه راس C را از رابطه کسینوسها به دست آورده (72.371 درجه) و سپس از طریق مثلث BCH ارتفاع BH را به دست آوریم(609.945 متر)، می توان مساحت را با فرض ذوزنقه بودن نیز به دست آورد. اما چون شکل واقعی ذوزنقه نیست، نهایتا مساحت بزرگتر از اعداد داده شده در جواب و مقدار 347668.433 متر مربع به دست می آید.تاريخ : چهارشنبه 13 آذر 1392 | | نویسنده : نقشه بردار

نحوه عکس گرفتن از نقشه های توی اتوکد یا لند شاید براتون سوال باشه

سلام ابتدا در محیط CAD دستور pngout را تایپ کرده کلید ENTER را فشار دهید.

سپس مسیر فایل رو مشخص کرده ودکمه ENTER را فشار می دهیم.

حالا CAD منتظر انتخاب خط وخطوطی است که شما انتخاب میکنید.

بعد از انتخاب دکمه ENTER را فشرده و فایلمان را مشاهده می کنیم.تاريخ : شنبه 9 آذر 1392 | | نویسنده : نقشه بردار

معرفی روش RTK  در برداشت با جی پی اس و دقت این روش و جزئیات دیگر

در اواسط دهه 90 سازندگان GPS روش كينماتيك آني (RTK) را ارائه نمودند كه با استفاده از آن مي توان به صورت آني به دقتهاي مورد نظر در نقشه برداري دست يافت. در این روش کاربر برای تعیین موقعیت به طور معمول نياز به يك ايستگاه مرجع در فاصله حداکثر 10 كيلومتري دارد تا بتواند به دقت سانتيمتري در تعيين موقعيت دست يابد.

 

از موارد استفاده از این روش میتوان به تعیین موقعیت با دقت بالا جهت سیستم های ناوبری ، راهنمایی ماشین های اتوماتیک ، هواپیماهای بدون سرنشین  ، عملیات دریایی مانند لایروبی و بروزرسانی نقشه های بزرگ مقیاس اشاره کرد.

 

به طور کلی RTK فرايندي است که در آن تصحيحات سيگنال GPS بصورت آني(real-time )از يک ايستگاه گيرنده مرجع با موقعيت معلوم براي يک يا چند گيرنده متحرک مخابره مي شود. بدين معنا كه با استفاده از مشاهدات كوتاه مدت امكان تعيين موقعيت دينامك (تعيين موقعيت در حال حركت بين ايستگاهها) فراهم شده و با استفاده از سيگنالهاي فاز حامل (carrier code) فورا موقعيت مكاني ايستگاه سيار باصحت سانتيمتری تعيين مي گردد.

 

در حقيقت در روش RTK با استفاده از يک گيرنده  ثابت GPS (به نام Base) که بر روي يک ايستگاه با مختصات معلوم مستقر شده است، خطاهاي مشاهدات آشکار سازي شده و از طريق يک آنتن راديويي به گيرنده هاي متحرک(Rover) ارسال مي شوند و آن گيرنده ها با اعمال تصحيحات به مشاهدات خود موقعيت دقيق محل خود را مشخص مي نمايند.

 

به عبارت دیگر سیستم RTK شبيه تصحيح تفاضلي است با اين تفاوت كه اين متد از يك ايستگاه مرجع محلي(base) استفاده مي كند كه تصحيحاتي با دقت بسيار زياد را از طريق ارتباطات راديويي  به گيرنده سيار (rover) مخابره مي نماید.  بنابراین فاصله و دید مستقیم base نسبت به rover  مهمترین پارامتر قابل توجه در این روش می باشد که محدودیتهایی را نیز درهنگام استفاده از آن به وجود می آورد، به این معنا که با افزایش فاصله ایستگاه سیار از ثابت صحت تعیین موقعیت سیر نزولی خواهد داشت و اين کاهش به دليل يکسان نبودن مدل خطاهاي يونسفريک و تروپوسفريک در مناطق مختلف و تاثيرات سيستماتيک برافمريدها مي باشد..درحقیقت وجود محدودیتهایی چون فاصله بین ایستگاههای ثابت و متحرک، و میرا بودن امواج رادیویی منجر به نامطلوب بودن صحت در فواصل دورتر و افزایش زمان و هزینه انجام عملیات می گردد.

 

راه حلي كه امروزه در بسياري از كشورها جهت حل اين مشكلات مورد استفاده قرار مي گيرد استفاده از چندين ايستگاه مرجع و درحقيقت ايجاد يك شبكه ملي يا منطقه اي است كه اطلاعات RTK را ارسال مي كند و در نتيجه تنها با استفاده از يك گيرنده GPS مي توان به دقت سانتيمتري به صورت آني دست يافت. دراین روش که اصلاحا Network RTK ناميده مي شوند(در مقابل حالت اول كه SingleBase RTK خوانده مي شود)ايستگاه مجهول برای تعیین موقعیت مي تواند از يك يا چند ايستگاه معلوم(مرجع) موجود استفاده كند. افزايش تعداد ايستگاههاي مرجع سبب بهبود شرايط سرشكني خطاهاي مشاهداتي و دستيابي به نتايج دقيق تر مي گردد. درحقيقت علت تاكيد بر روش RTK شبكه اي آن است كه مي تواند تنها با يك نيروي انساني به كار گرفته شود و به صحت بهتر از 3 سانتيمتر دست یابد.

روش rtk

 از لحاظ زیرساختاری مهمترين بخش در راه اندازي شبكه RTK ايجاد ايستگاههاي دائمي GPS است. اين ايستگاهها مي بايست داراي GPS دوفركانسه، كامپيوتر، تجهیزات لينك اطلاعاتي با مركز كنترل محاسبات و سيستم تامين انرژي باشند. فاصله بين ايستگاههاي شبكه نبايد از 20 كيلومتر بيشتر باشد و براي برآورده كردن اين امر نسبت به شبكه هاي DGPS تعداد ايستگاههاي بسيار بيشتري مورد نياز است. ضمنا نگهداري از اين ايستگاهها يكي از مسائل مهمي است كه بايد به طور مستمر مورد توجه قرار داشته باشد. بخش مهم ديگر سيستم ارتباطي بسيار قوي براي شبكه است كه مي بايست به طور دائم ميان كاربر و ايستگاه مركزي از یک سو، و ايستگاه دائمي با مركزي از سوی دیگر، به صورت دو طرفه وجود داشته باشد که اين ارتباط مي تواند از طريق امواج راديويي، تلفن موبايل يا اينترنت انجام گيرد.

اگرچه به نظر می رسد که ايجاد زیرساختار مورد نیاز و راه اندازی شبكه RTK در ابتداي امر مستلزم صرف هزينه نسبتا بالايي می باشد اما در عمل در دراز مدت نه­ تنها مقرون به صرفه است بلكه صحت و سرعت تعيين موقعيت را نيز افزايش مي دهد. به عبارت دیگر ايجاد يك شبكه ملي (يامنطقه اي)در يك كشور (با شهر)از اين لحاظ مقرون به صرفه و مفيد است كه با يكبار صرف هزينه، اين شبكه تا مدتها و به دفعات براي كاربردهاي مختلف قابل استفاده خواهد بود.

روش کینماتیک آنی

REAL TIMEتاريخ : سه شنبه 21 آبان 1392 | | نویسنده : نقشه بردار

برای بررسی حرکت قطب لحظه ای زمین و اطلاعات توجیه زمین جهت تبدیل سیستم های ژئوسنتریک از این منبع میتوان استفاده کرد که میزان انحراف محور دورانی لحظه ای زمین را در هر روز،  از سال 1962 تا حال حاضر نسبت به مبدا بین المللی قراردادی قطب (CONVENTIONAL INTERNATIONAL ORIGIN) نشان میدهد

دوران لحظه ای

 INTERNATIONAL EARTH ROTATION AND REFERENCE SYSTEMS SERVICE

EARTH ORIENTATION PARAMETERS

برای مشاهده کلیک کنیدتاريخ : دوشنبه 22 مهر 1392 | | نویسنده : نقشه بردار

آشنایی با سیستم WSG 84، UTM و طول و عرض جغرافیایی

World Geodetic System
(WGS) سيستم ژئودتيك جهاني
سيستم ژئودتيك جهاني ، سيستمي استانداردي است كه در ناوبري از آن استفاده ميشود.در اين
سيستم از الف:يك مرجع براي مختصات يابي ، ب:يك مركز جرم براي زمين و پ: يك مدار شبيه
به مسير حركت زمين در فضا استفاده ميشود
توضيح بيشتر اينكه در بخش( الف) همانطور كه اشاره شد يك مرجع براي تعيين مختصات
استفاده ميشود. در واقع يك طول ويك عرض جغرافيايي به عنوان مبنا يا (صفر) در نظر گرفته
ميشود و بقيه نقاط نسبت به آن طول و عرض سنجيده ميشوند. مكان اين طول و عرض جغرافياي
براي مرجع، كاملا قراردادي است ، يعني در هر نقطه اي از زمين ميتوانست در نظر گرفته شود ، و
نقطه اي براي آن در نظر گرفته شد كه بعدا مختصات آنرا شرح خواهيم داد

متن کامل در ادامه مطلبادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه 18 مهر 1392 | | نویسنده : نقشه بردار

امكان ادامه تحصیل در این رشته تا حد دکتری در كشور موجود است. سازمان نقشه‌برداری سازمان برنامه و بودجه ، وزارت راه و ترابری ،‌ وزارت نفت ، سازمان آب ، سازمان بنادر و كشتیرانی،‌ اداره جغرافیایی ارتش و سپاه و بخش خصوصی و ... از جمله محلهای جذب فارغ‌التحصیلان این رشته است. زیربنای كلیه كارهای عمرانی نقشه برداری است و با توجه به لزوم انجام دادن كارهای عمرانی، فارغ‌التحصیلان آن سریعا جذب بازار كار می‌شوند. داوطلبان باید به سختی كار در بیابان و كوهستان و شرایط سخت نقشه‌برداری توجه داشته باشند .


امروز علم نقشه برداری به سرعت در حال گسترش می باشد و در حقیقت بدون توجه به آن زیانهای ناشی از سرمایه گذاریهای عظیم در این زمینه و عدم تحقق اهداف لازم را باید تحمل نمود.

روی ادامه مطلب کلیک کنیدادامه مطلب
تاريخ : دوشنبه 21 مرداد 1392 | | نویسنده : نقشه بردار

مشخصات دوربین توتال استیشن نسبتا قدیمی نیکون npl362

دانلود فایل پی دی اف

حجم: 100kbتاريخ : شنبه 29 تير 1392 | | نویسنده : نقشه بردار

تهيه نقشه تراکم جنگل با استفاده از فن آوري سنجش از دور

دانلود فایل پی دی اف

21148 کیلو بایتكاربرد RS و GIS در بررسي روند تغييرات تغييرات بيابان زايي (من منطقه خشك شمال استان اصفهان)

 

دانلود فایل پی دی اف

332 کیلو بایتتعيين مناسب‌ترين روش تهيه نقشه‌هاي پوشش منابع طبيعي در مقياس 250000: 1 با استفاده از داده‌هاي ماهواره‌اي در ناحيه دشت ارژن

 

دانلود فایل پی دی اف

186 کیلو بایت بهينه سازي الگوريتم SPARK جهت تهيه نقشه کاربري اراضي از تصاوير ماهواره‌اي

 

دانلود فایل پی دی اف

649 کیلو بایتنقش سیستم های اطلاعات مکانی (GIS) در زیرساختها ، تصمیم گیری و مدیریت بهینه تأسیسات زیر بنایی صنعت حمل و نقل ریلی

چکیده مقاله :

توسعه استفاده از سیستم های اطلاعات مکانی(GIS) در صنعت حمل و نقل ریلی به منظور استفاده بهینه مدیران و تصمیم گیران ضروری می باشد. راه آهن ها که همواره بخش استراتژیک سیستم حمل و نقل هر کشوری را تشکیل می دهند، نقش قابل ملاحظه ای در پشتیبانی اقتصاد سالم هر کشوری را ایفا می کنند، لذا سالیانه در جهان سرمایه گذاری هنگفتی به جهت ساخت و نگهداری این سیستم هزینه می شود. در این راستا به کارگیری صحیح سیستم های اطلاعات مکانی (GIS) می تواند صرفه جویی زیادی را از لحاظ اقتصادی برای سازمان ها از جمله راه آهن به همراه داشته باشد. بنابراین ایجاد این سیستم در راه آهن می تواند تصمیم گیری را بهبود بخشد و منابع موجود را به شکل موثرتری در جهت انجام اهداف راه آهن هدایت نماید. با توجه به اینکه خط و زیرسازها، بزرگترین سرمایه راه آهن ها را تشکیل می دهند، لذا مدیریت بهینه بر این منابع توسط این سیستم یکی از اصولی ترین روشهاست که هم اکنون در سایر کشور ها قابل به کارکیری و اجرا می باشد. مدیران ارشد در سازمانها توسط این سیستم می توانند هزینه های تعمیر و نگهداری را ارزیابی نموده و و در جستحوی راه حلی برای کاهش هزینه ها از طریق برنامه های سالانه باشند. این مقاله ضمن بررسی نقش سیستم های اطلاعات مکانی (GIS) در بخش زیربنایی خطوط به جهت کاهش هزینه ها ارتباط نزدیکی با بهینه کردن سیستم و نحوه عملکرد مدیریت دارد ، که با کنترل صحیح هزینه ها قابل انجام می باشد و با رعایت حداکثر نظم و برنامه ریزی انجام می گردد. بدین جهت نیاز به وجود سیستم های اطلاعات مکانی (GIS) جهت أخذ و مدیریت بهینه اطلاعات ضروری به نظر می رسد. از نتایج بدست آمده در این مقاله می توان به نقش آن در سطح تصمیم گیریهای خرد اشاره نمود. از آنجا که کلیه تأسیسات زیر بنایی در راه آهن به عنوان دارایی و سرمایه راه آهن محسوب شده و از نقطه نظر مکان سرمایه ها که چه هستند و در کجا قرار دارند، همیشه یکی از نواقص مهم در برنامه ریزی ها، بودجه بندی ها و ... مدیریت بهینه در بخش های مختلف راه آهن چه در جهت عملیات تعمیر و نگهداری و چه در خصوص تخصیص هزینه ها در این مواقع به کارگیری سیستم های اطلاعات مکانی (GIS) می تواند به عنوان یک سیستم قدرت مند به حمایت و پشتیبانی مدیریت بشتابد.

دانلود فایل پی دی اف

102 کیلو بایت مکانيابي‌کاربري اراضي شهري با استفاده ازسيستم‌هاي‌اطلاعات‌جغرافيايي‌ فازي (Fuzzy-GIS)

دانلود فایل پی دی اف

468 کیلو بایتتاريخ : شنبه 29 تير 1392 | | نویسنده : نقشه بردار

تعيين مختصات نجومي با استفاده از تلفيق مشاهدات GPS و Total Station

دانلود فایل پی دی اف

377 کیلو بایتتاريخ : شنبه 29 تير 1392 | | نویسنده : نقشه بردار

کاربرد شبکه هاي عصبي در ناوبري سيستم تعيين موقعيت جهاني GPS

دانلود فایل پی دی اف

حجم 300 kbتاريخ : شنبه 29 تير 1392 | | نویسنده : نقشه بردار

تلفيق GIS و تكنيك هاي زيست محيطي در مسيريابي مقدماتي جاده هاي جنگلي

دانلود فایل پی دی اف

حجم 600 kbتاريخ : پنجشنبه 6 تير 1392 | | نویسنده : نقشه بردار

 دانلود نرم افزار سنجش از دوری PCI Geomatica 2012

نسخه 32bit

لینک 1

لینک 2

لینک 3

نسخه 64bit

لینک 1

لینک 2

لینک 3تاريخ : پنجشنبه 6 تير 1392 | | نویسنده : نقشه بردار
صفحه قبل 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعد